ISTORIJA FK PARTIZAN: OSNIVANJE KLUBA (5)

Na poziciji centarhalfa je igrao Milivoje Đurđević. Prije rata je igrao za SK Jugoslaviju, a u Partizanu je igrao od nastanka kluba. Nastupio je i na prvoj utakmici u istoriji kluba. Za naš klub je igrao do kraja sezone 1946/47 u kojoj je Partizan osvojio titulu. To mu je bio jedini trofej sa Partizanom,ali je bio važan šraf te ekipe sa 17 nastupa. Nakon toga prelazi u Crvenu zvezdu za koju nastupa do 1953. godine.

Prva opcija na poziciji desnog halfa je bio legendarni Zlatko Čik Čajkovski. Za Partizan je nastupao od osnivanja kluba pa do kraja sezone 1954/55 nakon čega prelazi u Keln. Za to vrijeme je osvojio 2 prvenstva (1946/47 i 1948/49) i 3 kupa (1947, 1952 i 1954). Odigrao je 157 prvenstvenih mečeva i postigao je 22 gola. U svoje vrijeme je bio jedan od najboljih desnih halfova svijeta. Nadimak “Čik” je dobio zbog svoje visine od samo 164 cm. Za reprezentaciju Jugoslavije je odigrao 55 utakmica i postigao 7 golova. Dva puta je učestvovao na Olimpijskim igrama (1948. u Londonu i 1952. u Helsinkiju) i oba puta je osvojio srebrnu medalju. Učesnik je i 2 svjetska prvenstva (1950. u Brazilu i 1954. u Švedskoj). Veličinu Čajkovskog dokazuje i to da je 1953. pozvan da igra za reprezentaciju svijeta protiv Velike Britanije. Osim što je bio veliki igrač, Čik je bio i veliki trener. Sa Kelnom je postao šampion SR Njemačke, a može se smatrati tvorcem moćnog Bajerna i nekih od njegovih najvećih igrača, Sepa Majera, Franca Bekenbauera i Gerda Milera. Iako je bio defanzivno orijentisan, Čik je imao i izvanredne tehničke mogućnosti.

Njegova rezerva na ovoj poziciji je bio Bela Palfi i upravo zbog toga Palfi u Partizanu ostaje samo do kraja sezone 1947/48. Iz istog razloga za reprezentaciju je odigrao tek 3 meča iako je bio kvalitetan igrač. Čak 19 puta je bio rezerva Čajkovskom u reprezentaciji. Bio je učesnik OI u Londonu 1952. godine na kojima je Jugoslavija osvojila srebro. Sa Partizanom je osvojio 1 titulu prvaka i 1 kup. Za dvije prvenstvene sezone je odigrao 30 mečeva i postigao 5 golova. Kasnije prelazi u Crvenu zvezdu, a karijeru završava u Spartaku iz Subotice. Po završetku igračke karijere je radio kao trener.

Prva opcija na poziciji lijevog halfa je bio veliki Aleksandar Atanacković. Prije rata je nastupao za SK Jugoslaviju, a za Partizan je igrao od osnivanja kluba do kraja sezone 1953/54. Za to vrijeme skupio je 110 prvenstvenih nastupa i postigao 15 golova. Igrao je u prvoj Partizanovoj utakmici. U Partizanu je proveo 9 sezona i zbog toga se s punim pravom može smatrati velikanom našeg kluba. Krasili su ga dobra tehnika, organizatorske sposobnosti i odličan udarac. S Partizanom je osvojio 2 titule (1946/47 i 1948/49) i 2 kupa (1947 i 1952). Za reprezentaciju Jugoslavije je odigrao 15 utakmica i postigao jedan pogodak. Osvojio je srebrnu medalju na OI 1948. g. u Londonu, a putovao je i na svjetsko prvenstvo 1950. g. u Brazilu. Bio je trener našeg kluba od avgusta do decembra 1964. g.

Rezerva Atanackoviću je bio Ivan Švaljek koji je igrao na prvom meču u istoriji kluba. U klubu se zadržao do kraja sezone 1946/47 i osvojio je titulu te sezone. Nije zabilježio nijedan prvenstveni nastup, ali je odigrao 26 prijateljskih mečeva na kojim je postigao 1 gol.

Foto: Crno-bela nostalgija