Crno-beli gastarbajteri: Prvenac Mitrovića, strelci i Sulejmani, Ilić

Solidna nedelja za naše gastarbajtere, koju su obeležili prvi gol u Premijer ligi Aleksandra Mitrovića, golovi Miralema Sulejmanija i Brane Ilića, dobre partije Zorana Tošića, Milana Smiljanića, Branka Ilića…

Kao i obično, krećemo od Engleske, ovaj put s lepim vestima, bar što se tiče ličnog učinka Aleksandra Mitrovića, koji je postigao svoj prvenac, u meču u kome je njegov tim, uprkos dobroj igri Mitrovića, deklasiran na gostovanju Mančester Sitiju (6:1).

Stevan Jovetić propustio je zbog povrede gostovanje Intera Sampdoriji (1:1), dok je Adem Ljajić na teren ušao u 88. minutu. Ivan Radovanović odgledao je sa klupe gradski derbi Verone koji je završen istim rezultatom.

Ljubomir Fejsa ušao je na teren u 73. minutu i tako dao svoj doprinos pobedi Benfike na gostovanju madridskom Atletiku u okviru Lige šampiona (1:2). Stefan Savić meč je odgledao sa klupe, kao i prvenstveni meč, gradski derbi sa Realom (1:1). Antonio Rukavina odigrao je svih 90 minuta u minimalnoj pobedi nad Plzenjom na Madrigalu u okviru Lige Evrope, dok je prvenstveni meč u kome je njegov tim minimalno poražen na gostovanju Levanteu odgledao sa klupe. Stefan Šćepović ušao je u igru u 68. minutu meča u kome je njegov Hetafe na gostovanju Selti remizirao bez golova. Standardan je bio Saša Marković, čija je Kordoba na domaćem terenu minimalnim rezultatom slavila protiv Atletik Bilbaa B.

Miloš Jojić nije bio u protokolu za gostovanje Šalkeu, na kome je njegov tim ubedljivo slavio (0:3).

Izuzetno uspešna nedelja je iza moskovskog CSKA. Najpre je u Ligi šampiona na domaćem terenu savladan PSV iz Ajndhovena (3:2), da bi u gradskom derbiju u okviru prvenstva bio pobeđen Dinamo na gostovanju (0:2). Zoran Tošić odigrao je 70 minuta u prvenstvu, ali i odličnih 67 minuta u Ligi šampiona, gde je pre nego što je zamenjen asistirao za prvi gol i naterao golmana gostiju da nad njim načini faul za penal, koji je Dumbija pretvorio u treći gol moskovljana. Petar Škuletić odigrao je poslednjih 9 minuta u pobedi Lokomotive nad Skenderbegom (2:0 u Moskvi) u okviru Lige Evrope, ali i presedeo na klupi meč u prvenstvu u kome je Lokomotiva slavila kao domaćin protiv Amkara (3:0). Sa klupe je i Milan Perendija odgledao meč u kome je njegova Mordovija minimalnim rezultatom poražena od Spartaka u Saransku. Volgar-Astrahan odigrao je nerešeno na svom terenu protiv Jeniseja (1:1), Branimir Petrović je u igru ušao u 51. minutu.

Dinamo našeg Vuka Rašovića ove nedelje ima polovičan učinak. U okviru Lige Evrope poraženi su minimalnim rezultatom u Minsku od bečkog Rapida, dok su u prvenstvu prekinuli crnu seriju savladavši na svom terenu Brest (4:1). Nenad Adamović odigrao je 71 minut kao starter protiv Rapida, i 79 minuta protiv Bresta.

Vojislav Stanković odigrao je ceo meč na gostovanju Krasnodaru u Ligi Evrope u kome je Gabala poražena (2:1), kao i u prvenstvenoj pobedi nad Hazarom na domaćem terenu (6:0).

Branko Ilić bio je standardan u redovima Astane u oba meča ove nedelje, najpre u remiju sa Galatasarajem u Ligi šampiona na domaćem terenu (2:2), a zatim i u prvenstvenoj pobedi minimalnim rezultatom na gostovanju Aturaju. Svih 90 minuta odigrao je i Branislav Trajković u pobedi Ordabašija nad Aktobeom (2:1) na svom terenu.

Ekipa Jang Bojsa je u okviru 11. kola švajcarskog prvenstva kao domaćin savladala Grashopers (3:1). Miralem Sulejmani odigrao je ceo meč i bio strelac drugog gola za domaćina.

Ivan Obradović i Vladimir Volkov odigrali su ceo meč u kojima su njihove ekipe remizirale (1:1) i koji su obeležila čak tri promašena penala domaćina, igrača Anderlehta. Ivan Obradovič odigrao je kao starter 65 minuta na gostovanju Karabagu u okviru Lige Evrope na kome je njegov tim poražen minimalnim rezultatom. Sva četvorica naših igrača u redovima Muskrona bili su starteri na gostovanju Luvenu (1:1), s tim što su Marko Šćepović, Nikola Gulan i Nikola Aksentijević odigrali ceo meč, dok je Filip Marković zamenjen u 79. minutu. Identičnim rezultatom završen je meč Vesterloa i Kortrijka koji je Žarko Tomašević odgledao sa klupe.

Rajko Brežančič odgledao je sa klupe pobede AZ Alkmara nad Atletiko iz Bilbaa u Ligi Evrope (2:1) i Tventeom u prvenstvu (3:1), obe izvojevane na domaćem terenu, dok je Danilo Pantić odigrao poslednjih 5 minuta u ubedljivoj pobedi Vitesea kao domaćina nad Groningenom (5:0).

Lazar Marković je zbog povrede propustio gostovanje Fenerbahčea u Glazgovu u okviru takmičenja u Ligi Evrope (2:2 protiv Seltika) kao i remi u prvenstvu identičnim rezultatom protiv Akhisara, na domaćem terenu. U redovima gostiju ceo meč je odigrao Milan Lukač. Lamin Dijara se posle dužeg vremena našao na terenu, ušavši u 87. minutu meča u kome je njegova Antalija odigrala bez golova sa Kašimpasom kao domaćin. Ceo meč odigrao je i Nemanja Tomić, čiji je Genčlerbirligi slavio kao domaćin protiv Kajzerispora (2:0). Nemanja Kojić odigrao je kao starter 88 minuta u remiju bez golova svog Gazianterspora BB na gostovanju Samsunsporu.

Kada je u pitanju Izrael, kolo je obeležila odlična partija Milana Smiljanića, koji je predvodio Makabi iz Netanje do pobede na gostovanju Bnei Jehudi (1:2). Pobedu je ostvario i Makabi iz Haife na gostovanju Hapoel Raananu (0:2), prvu ovosezonsku u prvenstvu, uz ceo odigran meč Vladimira Stojkovića, dok je Nikola Drinčić na teren ušao u 72. minutu. Makabi iz Tel Aviva našeg Slaviše Jokanovića deklasirao je na domaćem terenu Hapoel iz Akre (5:0). Nikola Mitrović odigrao je drugo poluvreme, dok je Branislav Jovanović odigrao ceo meč za goste. Nažalost, Makabi je doživeo novi poraz u Ligi šampiona, ovaj put na domaćem terenu. Bolji je bio kijevski Dinamo (0:2). Nikola Mitrović je kao starter odigrao 61 minut, dok je Radosav Petrović meč odgledao sa klupe, kao i prvenstveni meč na gostovanju Vorskli u kome je Dinamo bio ubedljiv u Poltavi (0:4).

U 6. kolu grčkog fudbalskog prvenstva Janjina je na svom terenu remizirala sa Iraklisom (2:2), uz 90 minuta Brane Ilića, koji je bio strelac vodećeg gola za domaćina.

Odigrano je i 6. kolo fudbalskog prvenstva Kipra. Luka Stojanović odigrao je ceo meč na gostovanju Apolona Omoniji, koji je završen bez golova, dok je Simon Vukčević sa klupe odgledao ubedljiv poraz svog Paralimnija na domaćem terenu od APOEL-a (0:5).

Sva trojica naših predstavnika u Mađarskoj bili su standardni i ovog vikenda, ali nažalost, njihovi timovi nisu bili uspešni. Debrecin Dušana Brkovića remizirao je na svom terenu sa Ujpeštom (1:1), Vašaš Tomislava Pajovića je kao domaćin poražen od ekipe Paksa (1:2), dok je Puškaš Akademija Branka Pauljevića poražena na gostovanju Videotonu (3:2).

Aleksandar Miljković nije bio u protokolu ni za gostovanje Osijeku, na kome je njegov Split slavio minimalnim rezultatom.

Ekipa Sarajeva, predvođena Miodragom Ješićem poražena je minimalnim rezultatom na gostovanju najljućem rivalu Željezničaru.