Crno-beli gastarbajteri: Slaba nedelja za naše, Šćepović i Brežančić strelci

Iza nas je vikend u kome su odigrana nova kola fudbalskih šampionata, međutim, naši fudbaleri i treneri širom Evrope i sveta nisu imali baš mnogo uspeha.

Iz Engleske ovog puta nemamo vesti, naš jedini predstavnik u Premijer ligi Aleksandar Mitrović propustio je meč svog Njukasla sa Vest Hemom (poraz u gostima, 2:0), zbog suspenzije.

U velikom milanskom derbiju Inter je kao domaćin minimalnim rezultatom savladao Milan, Stevan Jovetić je igrao do 72. minuta, dok je Adem Ljajić meč pratio sa klupe, te će na debi u dresu trenutno prvoplasiranog tima italijanskog šampionata morati da sačeka neku drugu priliku. Ekipa Kjeva ostala je neporažena na gostovanju aktuelnom šampionu Juventusu (1:1), bez Ivana Radovanovića koji je meč propustio zbog povrede.

U 3. kolu španske Primere, Atletiko je na Visente Kalderonu u derbiju kola poražen od Barselone (1:2), dok je Viljareal bio uspešan na gostovanju Granadi (1:3). Stefan Savić i Antonio Rukavina pratili su mečeve svojih ekipa sa klupe. Stefan Šćepović debitovao je za Hetafe, odigravši ceo meč na San Mamesu, u kome je domaćin slavio (3:1 za Atletik). U 4. kolu Segunde, Kordoba je minimalnim rezultatom slavila na gostovanju Saragosi, Saša Marković je na terenu proveo svih 90 minuta.

U 4. kolu Bundeslige, Keln je ponižen na gostovanju Ajntrahtu (6:2), Miloš Jojić je meč odgledao sa klupe.

U derbiju 8. kola ruskog prvenstva CSKA je na svom stadionu remizirao sa Zenitom (2:2), Zoran Tošić je na terenu proveo 87 minuta, i nažalost skrivio penal koji je Hulk realizovao u 37. minutu i time smanjo vođstvo domaćina. Lokomotiva je poražena na gostovanju u Kazanju (3:1), Petar Škuletić je na teren ušao u 71. minutu. Milan Perendija odigrao je svih 90 minuta u minimalnom porazu svog tima na gostovanju u Samari. Branimir Petrović nije bio u protokolu za meč svog tima koji je minimalnim rezultatom poražen na domaćem terenu od Orenburga.

Radosav Petrović odgledao je sa klupe pobedu svog Dinama nad Oleksandrijom (3:0) u 8. kolu ukrajinskog prvenstva.

Nisu uspešni bili ni naši momci na privremenom radu u Minsku. Dinamo je odigrao meč bez golova na gostovanju Mikaševičiju, a timu naših Vuka Rašovića i Ljubiše Rankovića nije pomogao ni Nenad Adamović koji je na terenu proveo ceo meč.

U 4. kolu azerbejdžanske lige Gabala našeg Voje Stankovića poražena je na gostovanju Interu u Bakuu (2:1), bivši kapiten Partizana odigrao je ceo meč.

U duelu dvojice naših bivših igrača u Kazahstanu, slavio je Branko Ilić, čija je Astana na gostujućem terenu savladala Ordabaši (2:3). I Branko Ilić i Branislav Trajković odigrali su ceo meč.

U 8. kolu prvenstva Portugala, Benfika je na svom terenu deklasirala Belenenšeš (6:0), Ljubomir Fejsa nije bio u protokolu za ovaj meč.

U 8. kolu švajcarskog prvenstva, Bazel je na svom terenu savladao Sen Galen (2:1), bez Ivana Ivanova koji nije bio u protokolu za ovaj meč. Ekipa Jang Bojsa deklasirala je na svom terenu ekipu Vaduca (4:0), Miralem Sulejmani proveo je na terenu 83 minuta i uspeo da zabeleži jednu asistenciju.

Odigrano je i 8. kolo belgijske Jupiler ligi. Muskron je na svom terenu savladao Briž (2:1), a pobednički gol postigao je Marko Šćepović u 61. minutu, da bi bio zamenjen 16 minuta kasnije. Nikola Gulan je odigrao ceo meč, a starter je bio i Filip Marković koga je u 84. minutu zamenio Nikola Aksentijević. Anderleht je na svom terenu odigrao meč bez golova sa Genkom, a Ivan Obradović je zamenjen u 70. minutu utakmice. Meč bez golova odigrao je i Kortrijk na svom terenu sa Luvenom, Žarko Tomašević je na terenu proveo 81 minut. Vladimir Volkov propratio je sa klupe remi Mehelena na svom terenu u meču sa Vesterlom (2:2).

U 5. kolu holandskog šampionatu, prvi rival Partizana u okviru Lige Evrope, AZ Alkmar savladao je na gostovanju Grafšap (1:3), a strelac vodećeg gola bio je Rajko Brežančić koji je na terenu proveo svih 90 minuta. Vitese je poražen na gostovanju Utrehtu (2:1), a Danilo Pantić je na terenu proveo poslednjih 15 minuta.

U Turskoj je odigrano 4. kolo fudbalskog šampionata. Antalija je na domaćem terenu slavila protiv Eskišehirspora (2:0), Lamin Dijara je meč proveo na klupi. Nemanja Tomić nije bio u protokolu za meč koji je njegov Genčlerbirligi izgubio na gostovanju Bursi (3:2), dok je Milan Lukač sačuvao mrežu svog Akhisara u remiju bez golova na domaćem terenu protiv Gazianterspora. U novom klubu debitovao je Lazar Marković koji je u 62. minutu zamenio Robina Van Persija i ubeležio prvi nastup u dresu Fenerbahčea, koji je minimalnim rezultatom savladao Kašimpasu na gostujućem terenu. U drugoj ligi, Gaziantep BB remizirao je na domaćem terenu (1:1), a rival je bila ekipa Altinorda. Nemanja Kojić je kao starter proveo na terenu 86. minuta.

Odigrano je i 3. kolo fudbalskog prvenstva Izraela. Makabi iz Netanje remizirao je na gostovanju Hapoelu u Tel Avivu (1:1), a Milan Smiljanić je na terenu proveo prvo poluvreme. Makabi iz Haife odigrao je meč bez golova na svom terenu sa Bnei Sakninom, Vladimir Stojković odigrao je svih 90 minuta, dok je Nikola Drinčić isključen u 87. minutu utakmice zbog drugog žutog kartona. Makabi iz Tel Aviva, predvođen Slavišom Jokanovićem remizirao je na gostovanju Šmoni (1:1), ceo meč odigrao je Nikola Mitrović. Ceo meč odigrao je i Branislav Jovanović u pobedi svog Hapoela nad Hapoelom Kfar Saba u Akri minimalnim rezultatom.

U 3. kolu grčkog prvenstva Janjina je poražena na gostovanju AEK-u (3:1), a Brana Ilić je odigrao prvo poluvreme.

U 3. kolu kiparskog šampionata Apolon je na svom terenu minimalnim rezultatom savladao AEL, uz doprinos Luke Stojanovića koji je na terenu proveo prvo poluvreme. Simon Vukčević nije bio u kombinaciji za meč koji je njegov Paralimni izgubio na gostovanju Ermisu (2:1).

U komšiluku Split je na gostovanju Slaven Belupu odigrao 1:1, bez Aleksandra Miljkovića koji ni ovaj put nije bio u protokolu za meč.

Odigrano je i 8. kolo prvenstva Mađarske. Debrecin je na svom terenu minimalnim rezultatom savladao MTK, a Dušan Brković je na terenu proveo svih 90 minuta. Standardni su bili i Tomislav Pajović čiji je Vašaš na gostovanju minimalnim rezultatom slavio protiv Honveda, kao i Branko Pauljević čija je Puškaš Akademija na domaćem terenu remizirala sa Haladašem (1:1).

Peking naših Aleksandra Stanojevića i Danka Lazovića sve je dalje od plasmana u prvu kinesku ligu, pošto je u 25. kolu poražen na gostovanju Šenženu (3:0).